Stogo liukas - būtinybė ar patogumas?

 

 

Stogo liukas - būtinybė ar patogumas?

 

 

Stogo liukas leidžia patekti ant stogo tiesiai iš pastato vidaus - iš pirmojo aukšto, palėpės ar mansardos. Sprendimas įrengti stogo liuką turėtų būti priimtas jau projektuojant namą, nes daugeliu atvejų jį įrengti įpareigoja galiojantys teisės aktai. Tačiau šį klausimą verta apsvarstyti net ir tada, kai jis nėra būtinas. Kodėl? Sužinokite, kodėl turėtumėte rinktis stogo liuką ir kada tokios konstrukcijos reikalauja įstatymai.

 

Stogo liukas - kada jo reikia?

Jei dar tik projektuojate savo namą, verta aptarti stogo liuko projektą su architektu. Kai kuriais atvejais projektuotojas automatiškai pritaikys tokią konstrukciją, nes tai išplaukia iš teisės aktų. Jame nustatyta, kad ne mažiau kaip dviejų aukštų pastatuose, daugiaaukščiuose ir namuose su naudojama mansarda - būtina įrengti išėjimą ant stogo liuko pavidalu. Tai išplaukia iš 2012 04 12 Infrastruktūros ministro įsakymo, kuriuo reglamentuojamos techninės sąlygos, kurias turi atitikti pastatai.

 

Tačiau liukai projektuojami ne tik iš būtinybės ir ne tik reglamente nurodytuose pastatuose. Nors įlipimo liukai paprastai įrengiami stoguose, kurių nuolydis yra nuo 7 iki 65 laipsnių, praktikoje galime susidurti ir su įlipimo liukais plokščiuose stoguose. Kodėl šis sprendimas toks populiarus ir noriai naudojamas? Apie tai perskaitysite toliau.

Stogo liukas - kada jo reikia?

Stogo liukai - tai konstrukcijos, leidžiančios lengvai ir saugiai patekti ant stogo tiesiai iš pastato vidaus. Standartinį stogo liuką sudaro rėmas ir atlenkiamas liukas, kuris atsidaro ne mažesniu kaip 60 laipsnių kampu (optimalus atsidarymo kampas - 90 laipsnių). Standartinį stogo liuką sudaro rėmas ir ne mažesniu kaip 60 laipsnių kampu atsidarantis liukas (optimalus atsidarymo kampas - 90 laipsnių). Stogo liuko angos plotis leidžia laisvai praeiti suaugusiam žmogui. Be to, liukas yra apsaugotas nuo savaiminio užsidarymo, todėl yra visiškai saugus. Kokiais atvejais gali prireikti tokio stogo liuko? Saugus ir patogus patekimas ant stogo naudingas daugeliu atvejų. Stogo liukas palengvins kaminų valymo, montavimo ar stogo dengimo darbus:

- privalomas kaminų valymas,

- sniego valymas nuo stogo,

- fotovoltinių, oro kondicionavimo ir antenos sistemų įrengimas,

- stogo priežiūra ir remontas.

 

Stogo liukas taip pat užtikrina geresnį palėpės ar mansardos vėdinimą ir gali tapti evakuacijos keliu gaisro metu. Todėl apie tokį sprendimą verta pagalvoti ne tik dėl būtinybės, bet ir dėl saugumo bei komforto. Palengvinti patekimą ant stogo gali būti ypač svarbu plokščiuose stoguose. Tuomet stogo priežiūra, valymas ar remontas gali būti daug naudingesni ekonominiu požiūriu.

 

Plokščio stogo liukas - kuo jis ypatingas?

Plokščiųjų stogų liukai turi būti patogiame atstume nuo pastato vidaus. Todėl dažnai jie siūlomi kartu su derančiomis palėpės kopėčiomis. Visų pirma plokščiojo stogo liuko konstrukcija taip pat turi būti saugi, todėl naudojamos dujinės spyruoklės, kurios palengvina atidarymą ir neleidžia liukui savaime užsidaryti. Taip pat svarbus oro cirkuliacijos klausimas. Plokščiojo stogo liukų dangčiuose yra sandarinimo medžiaga, neleidžianti vandeniui, sniegui ar purvui patekti ant stogo.  Liuko dangčio konstrukcija gali būti kupolo formos arba su nedideliu nuolydžiu, kad nesikauptų vanduo. Kaip išsirinkti tinkamą stogo liuką plokščiajam stogui?

 

DOLLE plokščio stogo liukas

DOLLE siūlomi liukai plokštiems stogams yra optimalus sprendimas saugiam, patvariam ir patogiam patekimui ant plokščio stogo. Vienas iš pagrindinių liuko privalumų - lengva modulinė konstrukcija, kurią galima derinti su DOLLE clickFIX® palėpės kopėčiomis, o dėžės moduliuose sumontuoti aliuminio laipteliai leis maksimaliai patogiai naudotis išėjimu ant stogo. Suderinamumas su CLICKFIX® 76G VARIO palėpės kopėčių modeliu (iki 415 m aukščio) leidžia optimaliai pritaikyti išėjimą ant stogo pagal savo poreikius ir lūkesčius. DOLLE plokščiojo stogo liukas užtikrina saugumą ir patogų naudojimą dėl ergonomiško turėklo ir dviejų dujinių spyruoklių. Dujinės spyruoklės užtikrina lengvą liuko atidarymą ir uždarymą, o ergonomiška rankena ir įmontuota baskiliminė spyna su galimybe įrengti raktinį užraktą užtikrina maksimalų saugumą. Liuko dangtis pagamintas iš karštai cinkuoto plieno, kad būtų optimaliai atsparus besikeičiančioms oro sąlygoms. Jame integruota vėdinimo sistema, apsauganti nuo kondensato ir pelėsio susidarymo. Specialus sandariklis leidžia orui laisvai cirkuliuoti dėžės viduje, kartu neleidžia patekti lapams ar nešvarumams. Ant dangčio taip pat nesikaupia vanduo, nes naudojamas 1 cm/m nuolydis.  Plokščiojo stogo liukas "Dolle" taip pat išsiskiria tuo, kad jį lengva sumontuoti,  nereikia prailgintuvo. Jį galima lengvai sumontuoti vieną, o galimybė naudoti papildomus modulius (ne daugiau kaip 4) leidžia optimaliai pritaikyti liuką.

 

Žr. atitinkamus DOLLE palėpės kopėčių modelius, skirtus liukui:

- ClickFIX® 76 Gold / ClickFIX® 76 Gold specialus dydis

- clickFIX® Thermo / clickFIX® Thermo Comfort

- REI 45 specialus dydis (korpuso aukštis 45 cm)

- REI 45 Comfort specialusis matmuo

- SW-56 specialus dydis ( korpuso aukštis 45 cm)

- CLICKFIX® 76G VARIO (iki 415 cm aukščio)